Information & Nyheder
Arkiver
Kategorier

Foredrag foråret 2015.

Herunder kan du se forårets foredrag mm. i de andre slægtsforskerforeninger i vores nærområde.
Flere detaljer – samt oplysninger om tid og sted finder du på foreningernes hjemmesider.
Foreningerne arrangerer også udflugter, hvoraf nogle er åbne for ikke-medlemmer.
– Læs nærmere på de respektive foreningers hjemmesider.

Giv besked, hvis du har tilføjelser, så listen bliver så komplet som muligt.
Relevante foredrag andre steder har også interesse.


Foredrag og aktiviteter foråret 2015:

Amager Slægtshistoriske Forening:
02/02: “Formidling af din slægtsforskning” v. Gitte Christensen.
13/04: “Ejendomshistorie – Ved du hvor dine forfædre boede” v. Michael Dupont.

DIS-Egedal:
29/01: “Flytning fra land til by” v. Otto Bendixen.
26/02: “Slægtsforskning på internettet” v. Erik Kann.
30/04: “Pas og politi – pasprotokoller” v. Michael Dupont.

DIS København Nord:
21/01: “Hvor blev min tip-tip oldefar af” v. Anton Blaabjerg.
04/02: ” Matrikelnumre, en nøgle til ejendomshistorien” v. Hans Peter Poulsen.
04/03: “Klart skib – om udskrivning af mandskab til flåden” v. Erik Kann.

DIS Sokkelund Herred:
10/02: “Slægtsforskeren og Godsarkiverne” v. Michael Dupont.

Hedeboegnens Slægtsforsker Forening:
29/01: “Min franske forbindelse – slægtsfilm og foredrag om foredragsholderens aner, der var huguenotter” v. Lise Kragh.
12/02: “Skolelovene af 1814 og skoleprotokoller som kilde til slægts og lokalhistorie” v. Erik Nørr.
12/03: “Kartoffeltyskerne. Hvem var de, hvorfor kom de, hvor kom de til, og hvordan var deres liv.” v. Aksel Kramer, formand for Kartoffeltyskerne på Alheden. – Eksterne gæster bedes tilmelde sig på forhånd, da der er begrænsede pladser. Tilmelding via foreningens hjemmeside eller til Birgit Larsen på telefon 46565396.
26/03: “Geodatastyrelsens arkivalier af særlig interesse for slægtsforskere” v. Peter Korsgaard.

Hvidovre Slægtsforskere:
27/01: “Møller og møllere i Danmark” v. Hans Peter Poulsen.
24/02: “Den gule Gård i Blankslev Mark og dens beboere” v. Ole Pilegaard Hansen.
10/03: “Historien om Damhuskroen” v. Birgit Andreasen.
24/03: “Historien om Frederik VI” v. Sven O.

Roskildeegnens Slægtsforskerforening:
13/01: “Kvinder i mandsklæder” v. Tyge Krogh.
10/03: “Skolearkiverne” v. Hans Peter Poulsen.
14/04: “Inderst inde – om krop og undertøj fra 1700 og op til 1. verdenskrig” v. Naomi Pinholt.

Slægtsforskerne i Rødovre:
21/01: “Fødselsstiftelsen” v. Hans Peter Poulsen.

Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn:
14/01: “Post & Tele Museums samlinger ” v. Eva Wistoft Andersen.
11/02: “Lægdsruller og stambøger” v. Michael Dupont.
08/04: “Politispioner, provokatøragenter og andet godtfolk i Frederik VI’s København”. v. Karl Peder Pedersen.

Slægtshistorisk Forening for Vestegnen:
24/02: “Flugten til Sverige 1943-1945” v. Henning Lindhardt.
31/03: “Militære arkivalier og deres anvendelsesmuligheder” v. Jørgen Mikkelsen.
28/04: “FamilySearch” v. Anne-Marie Krogh-Thomsen.

Sydkystens Slægtsforskerforening i Gersagerparken:
05/01: “Udvandrerne – hvem var de, og hvor blev de af?” v. Hans Peter Poulsen.
02/02: “Da Danmark blev politistat” v. Karl Peder Pedersen.
16/02: “Kartoffeltyskerne” v. Peer Lauth Lindballe og Steen Andersen.
04/05: “Jøde under krigen” v. Birgitte Suhr.

 

Print Friendly, PDF & Email