Information & Nyheder
Arkiver
Kategorier

Foredrag efteråret 2018

Herunder kan du se efterårets foredrag mm. i de andre slægtsforskerforeninger i vores nærområde.
Flere detaljer – samt oplysninger om tid og sted finder du på foreningernes hjemmesider.
Foreningerne arrangerer også udflugter, hvoraf nogle er åbne for ikke-medlemmer.
– Læs nærmere på de respektive foreningers hjemmesider.

Giv besked, hvis du har tilføjelser, så listen bliver så komplet som muligt.
Relevante foredrag og arrangementer andre steder har også interesse.

Foredrag og aktiviteter efteråret 2018:
(Revideret 21-07-2018)

Amager Slægtshistoriske Forening:
05/11: “Et eventyrligt liv i troperne – En beretning om to danskere på en gummiplantage på
Sumatra” v. Arne Hendrichsen.

DIS-Egedal:
30/08: “Introduktion til brug af DNA i slægtsforskning” v. Anders Mørup-Petersen og Jacob Hejmdal Gren.
27/09: “Regnskaber og skattemandtal” v. Michael Dupont.
25/10: “Ejendomshistorie på arkiverne og på nettet” v. Ulrich Alster Klug

DIS København Nord:
05/09: “Dividender, faner og højskolesangbøger, den nye tids bonde” v. ?????.

DIS Sokkelund Herred:
18/09: “De glemte børn” v. Anette Drucker.
13/11: “Danmarkshistorie på sogneniveau” v. Ove Madsen.

Hedeboegnens Slægtsforsker Forening:
27/09: “Udvandrerne – Hvem var de og hvor blev de af?” v. Hans Peter Poulsen.
08/11: “Politiarkiverne og slægtsforskerne” v. Jørgen Mikkelsen.

Hvidovre Slægtsforskere:
02/10: “Fattiggårde” v. Lis Sølvmose.
23/10: “DIS-Arkiv og Bibliotek” v. Per andersen.
04/12: “De drog mod øst: danskernes udvandring til Rusland og Sibirien 1864 til 1919” v. Ole Sohn.

Roskildeegnens Slægtsforskerforening:
02/10: “Ejendomshistorie – ved du, hvor dine forfædre boede?” v. Michael Dupont.
06/11: “Foredrag om trosretninger” v. Julie Elmquist.

Slægtsforskere i Rødovre:
17/10: “Vandring fra land til by” v. Otto Bendixen.
14/11: ” Laugsvæsen – Håndværksmestre” v. Jan Pedersen.

Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn:
12/09: “Pigerne på Sprogø” v. Carsten Egø Nielsen.
03/10: “Polioepidemien i København i 1952” v. Anders Beck.
03/11: Slægtsforskerdag – Tema: ”Håndværkere i vor slægt.”
14/11: “Gudhjemtid” v. Poul Duedahl.

Slægtshistorisk Forening for Vestegnen:
25/09: “Kartoffeltyskerne myter og fakta!” v. Aksel Kramer.
23/10: “Pigerne på Sprogø” v. Carsten Egø Nielsen.
20/11: “Regnskaber og mandtal” v. Michael Dupont. 

Slægtshistorisk Selskab for Østsjælland:
11/09: Dansk-Russisk Forening i Region Sjælland inviterer til offentligt foredrag med PowerPoint om  “En dansk familie i tsar-Rusland, Sibirien og Letland 1899-1935”.
09/10: “Ondskabens Øjne” v. Poul Duedahl.
06/11: “Neuengamme – koncentrationslejren 1938-1945” v. Peter Langwithz Smith

Sydkystens Slægtsforskerforening i Greve:
02/10: “Sorttjærede ligkister. Om Københavns bombardement, flådens ran og de dansk-norske
krigsfanger i Prisonen” v. Niels Bjørn Hansen.
10/10: “Find dine fattige forfædre”.  Fællesarrangement med Greve Lokalarkiv. Sted: Greve Museum kl. 16:30. – Deltagergebyr 30 kr.
23/10: “I kongehusets tjeneste. 16 år på kongeskibet Dannebrog” v. Anny Biehl.
06/11: “Flygtning i Danmark. En Ungarn-flygtning fortæller” v. Peter Willkan.
13/11: “Den nye persondatalov med efterfølgende debat og spørgetime” v. Per Andersen. 

Tornved Lokalhistoriske Forening:
Program 2. halvår 2018

Rigsarkivet København: Arrangementer efteråret 2018.

Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie:  Arrangementskalender efterår 2018.

Print Friendly, PDF & Email