Information & Nyheder
Arkiver
Kategorier

Foredrag foråret 2018

Herunder kan du se forårets foredrag mm. i de andre slægtsforskerforeninger i vores nærområde.
Flere detaljer – samt oplysninger om tid og sted finder du på foreningernes hjemmesider.
Foreningerne arrangerer også udflugter, hvoraf nogle er åbne for ikke-medlemmer.
– Læs nærmere på de respektive foreningers hjemmesider.

Giv besked, hvis du har tilføjelser, så listen bliver så komplet som muligt.
Relevante foredrag og arrangementer andre steder har også interesse.

Foredrag og aktiviteter foråret 2018:
(Revideret 17-03-2018)

Amager Slægtshistoriske Forening:
05/02: “Sæbesydere, rebslagere, væversker og andet godtfolk på Amager.” v. Tommy P. Christensen.
09/04: “Kilder til slægtsforskning i 1900-tallet” v. Per Andersen.

DIS-Egedal:
25/01: “Der har boet jøder i Danmark i 400 år” v. Sara F. Stadager.
22/02: “Skifter og dødsattester” v. Michael Dupont.

DIS København Nord:
10/01: “Lavsarkiver, håndværkere, købstæder” v. Jan Petersen.
07/02: “Skifter og dødsattester” v. Michael Dupont.
07/03: “Slægtsbog: Formidling og en god historie” v. Erik Kann og Hans Peter Poulsen.

DIS Sokkelund Herred:
23/01: “Slægtsforskning i 1900-tallet” v. Per Andersen.
13/02: “Understøttelse til fattige gamle” v. Erik Kann

Hedeboegnens Slægtsforsker Forening:
15/02: “Husker du din skoletid?” v. Peter Schøning.
12/04: “Ægtemand i overskud – Ung kvinde myrdet? Var det en kriminel handling?” v. Leif Sepstrup.

Hvidovre Slægtsforskere:
23/01: “Fødselsstiftelsen i København” v. Hans Peter Poulsen.
27/02: “Sindssyge og døde” v. Michael Dupont.
20/03: “Skudsmålsbøger og skillingsviser” v. Gitte Høstbo.

Roskildeegnens Slægtsforskerforening:
06/02: “Om arkiverne til modstandsfolk og landssvigere” v. Peter Birkelund.
06/03: “Købstæderne og deres arkiver.” v. Jørgen Mikkelsen.

Slægtsforskere i Rødovre:
24/01: “I midten af 1800 tallet, kom jernbanen til Danmark og ændrede mange menneskers dagligdag” v Lars Bjarke Christensen.
21/02: “Kilder til kriminelle” v. Karl Peder Pedersen.
07/03: “En baggårdsrod i København” v. Allan Mylius Thomsen.

Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn:
10/01: “Slægtsforskning i 1900-tallet.” v. Per Andersen.
14/02: “De sindssyge og de døde” v. Michael Dupont.
11/04: “Fødselsstiftelsen i Købenahvn” v. Hans Peter Poulsen.

Slægtshistorisk Forening for Vestegnen:
30/01: “Skifter” v. Jan Pedersen.
27/02: “Hverdagens liv og leben i København fra 1500 til 1900” v. Mette Gundel.
20/03: “Mediestream” v. Per Andersen. 

Slægtshistorisk Selskab for Østsjælland:
10/04: “De Hvide Busser” v. Hans Sode-Madsen.

Sydkystens Slægtsforskerforening i Greve:
09/01: “Kilder til slægtsforskning i 1900-tallet” v. Per Andersen.
06/02: “Købstæderne og deres arkiver” v. Jørgen Mikkelsen.
06/03: “DNA i slægtsforskning” v. Jacob Heimdal Gren.
03/04: “Når Døden indtræder: Dødsattester og skifter. Hvad sker der, når en person dør?” v. Michael Dupont. 

Tornved Lokalhistoriske Forening:
22/02: “På sporet af min far” v. sognepræst Lars Ulrik Jensen.
17/04: “Tørvegravning i Åmosen” v. Inge Seiergaard.  
Klik =>  Program

Rigsarkivet København: Arrangementer foråret 2018.

Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie:  Arrangementskalender forår 2018.

Print Friendly, PDF & Email